google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Katalog Firm

katalog firm

Darmowy wpis!

Twoja oferta dotrze do klientów bezpośrednio zainteresowanych Twoją usługą lub produktem.

Przycis wiecej

Giełda ogłoszeń

Ogloszenia

Szukasz wykonawcy?

Celem Giełdy ogłoszeń na naszym portalu jest ułatwienie kojarzenia potencjalnych Klientów.

Przycis wiecej

Lista instalatorów

instalator

Specjaliści z branży
Znajdź instalatora w swojej okolicy.
Umożliwiamy uzytkownikom znalezienie instalatorów z branży.

Przycis wiecej

Targi i wystawy

Targi_wystawy

Kalendarium Targów
Umożliwia użytkownikom znalezienie imprez targowych i wystaw na terenie Polski w 2017 roku..

Przycis wiecej

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol. Rozwój technologii sprawił, że pojawiły się alternatywne rozwiązania. W bezglikolowych pompach ciepła Sofath energia cieplna nie jest przekazywana za pomocą glikolu, lecz poprzez bezpośrednie odparowanie czynnika chłodniczego R410A, który krąży w instalacji.

 

Czynnik roboczy ma znaczenie

W gruntowych pompach ciepła przepływ energii zachodzi w zamkniętym obiegu pomiędzy dolnym źródłem (ziemia, wody gruntowe) a górnym (grzejniki, klimakonwektory, ogrzewanie podłogowe). W związku z tym, dużą rolę odgrywa, tzw. czynnik roboczy. Transportuje on energię termiczną między źródłami, a zmieniając stan skupienia doprowadza do ogrzania budynku.

Czynnikiem roboczym najczęściej stosowanym w przypadku pomp ciepła był glikol. Jego popularność związana była z ogólnodostępnością oraz prostym montażem systemów wykorzystujących go do pracy. Jednak łatwość montażu skutkowała spadkiem efektywności urządzeń, a to przyczyniło się do poszukiwania alternatywnych i bardziej wydajnych rozwiązań.

Do takich należą bezglikolowe pompy ciepła Sofath, w których czynnikiem roboczym jest bardzo wydajny, bezpieczny i ekologiczny R410A. Czynnik ten nie ulega degradacji i nie wymaga cyklicznej wymiany jak glikol.
- W przeciwieństwie do mieszaniny glikolu, która z czasem może utracić swoje własności konieczna jest jej wymiana, czynnik roboczy R410A jest wprowadzany do układu tylko raz – podczas uruchamiania urządzenia. Odpowiednia jego ilość determinuje prawidłowe parametry pracy pompy, które są szczegółowo opisane w protokole odbioru instalacji. Daje to pewność, że czynnik roboczy został użyty poprawnie i zapewni bezawaryjne działanie urządzenia – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/).

Funkcjonowanie pomp bezglikolowych

Pompa ciepla 2bc

Systemy bezglikolowe są możliwe do zastosowania jedynie w gruntowych pompach ciepła. Przykładem jest model Caliane marki Sofath, w którym czynnik R410A płynie w rurach kolektora gruntowego poziomego lub pionowego, pobierając i oddając do budynku ciepło z gruntu w celu jego ogrzania.
Pompa ciepła Caliane działa w oparciu o technologię bezpośrednie parowanie/woda. Eliminacja glikolu i usunięcie wymiennika ciepła wraz z pompą obiegową po stronie kolektora gruntowego przyczyniło się do uzyskania większej sprawności instalacji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogrzewania.
Glikolowe rozwiązania kontra bezglikolowe

Czynnik roboczy w rozwiązaniach bezglikolowych w przeciwieństwie do glikolowych nie starzeje się, w związku z tym nie podlega wymianie. Tym samym, koszty eksploatacyjne takiej pompy są niższe, a użytkowanie prostsze. Wydajność i ekonomiczność systemów bezglikolowych potwierdzają opinie klientów Sofath. Dla przykładu, miesięczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 oscyluje w granicach 250 zł. Zastosowanie najwyższej jakości systemów przez wykwalifikowane firmy instalatorskie to gwarancja bezawaryjnej, prawidłowej i ekonomicznej pracy instalacji grzewczej.

Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość wymienników gruntowych, która w bezglikolowych układach została zminimalizowana do 120 % ogrzewanej powierzchni. Ponadto, niewielka liczba elementów konstrukcyjnych w urządzeniach Sofath przyczynia się do większego bezpieczeństwa i uzyskania wyższych współczynników efektywności (COP na poziomie 5,2-5,6)*. Wydajność i sprawność pompy ciepła Caliane oparte są na rozwiązaniu, które pozwala wykorzystać aż do ⅘ bezpłatnej energii z otoczenia. Dzięki temu bezglikolowe pompy Sofath są w stanie ogrzać budynek przez cały rok przy najniższych kosztach eksploatacji.

* - dane dla E 0°C/W 35°C


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O MARCE SOFATH:
Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła. Specjalista w systemach grzewczych 
o Niskiej Konsumpcji Energii. Oferuje rozwiązania geotermiczne i aerotermiczne w postaci pomp ciepła : Natea, Caliane, Termeo, Lizea oraz BECT z przeznaczeniem do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od 30 lat spełnia oczekiwania Klientów w zakresie komfortu, oszczędności i ochrony środowiska. 
Sofath - pompy z gwarancją ciepła.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Agnieszka Filip
Tel. +48 500-853-762
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusze i dotacje

fundusze i dotacje

Do końca stycznia 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na wnioski.

Szkolenia branżowe

szkolenia

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu, które pozwoli Państwu dołączyć do grona profesjonalistów w branży odnawialnych źródeł energii.

Targi i wystawy

energia odnawialna

Informacje o imprezach targowych organizowanych w Polsce, organizatorach oraz innych kwestii związanych z targami.

Ogłoszenia sponsorowane

Montaż pomp ciepła , układy solarne,instalacje wod ...
Systemy fotowoltaiczne dla domu i firmy. Komplekso ...
Specjaliści od pomp ciepła: - kotłownie oparte o p ...
Kupicie u nas tylko sprawdzone zestawy solarne naj ...
Oferujemy Państwu usługi w zakresie instalacji grz ...
Odnawialne Żródła Energii: Kolektory słoneczne,Pom ...
SPRZEDAŻ-MONTAŻ_SERWIS wykonujemy instalacje sanit ...
Sprzedażą, montażem i serwisem kolektorów słoneczn ...
Usługi elektryczne usuwanie awarii-pogotowie elekt ...