google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Kolektory słoneczne nie muszą być drogie. Dzięki odrobinie chęci można wykonać je samodzielnie ze zużytych materiałów, takich jak stare puszki po piwie. Takie panele słoneczne to idealne rozwiązanie dla działkowców, którzy chcą ogrzać swoje domki letniskowe.

Pomysłodawcą wynalazku jest ekolog z Elbląga, Grzegorz Łużecki, który na podstawie przedstawionych w Internecie pomysłów samodzielnie zaprojektował i stworzył panele słoneczne z aluminiowych puszek zebranych w pobliskich lasach. Jego pierwotny projekt opierał się na połączeniu w tubę absorbującą energię słoneczną stu puszek po piwie.

Zasada działania i konstrukcja kolektora są proste. Na południowej, najbardziej nasłonecznionej ścianie budynku należy wywiercić dwa otwory, na dole i na górze, a pomiędzy otworami zamocować kolektor. Wówczas chłodne powietrze z budynku przepływa przez dolny otwór kolektora umieszczony na zewnątrz budynku, natomiast przez górny otwór wraca już ciepłe, ogrzane promieniami słonecznymi powietrze.

Decydując się na samodzielne wykonanie kolektora, możemy nieco udoskonalić projekt i jako absorber wykorzystać czarną siatkę aluminiową. Kolejnym krokiem jest umieszczenie za siatką warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej lub styropianu, obłożonej wcześniej czarną folią aluminiową. Na koniec całość należy zakryć przeźroczystą płytą z poliwęglanu.

Dzięki zastosowaniu łatwo nagrzewających się materiałów wynalazek działa doskonale nawet w zimie i wyłapuje każdy promień Słońca. Dodatkowo, elementy pokryte poliwęglanem wykorzystują też promienie słoneczne odbijające się od śniegu.

Koszt budowy takiego kolektora to około 800 złotych, jednak przy wykorzystaniu puszek aluminiowych kwota znacznie się obniża.

Własnoręcznie zrobiony kolektor słoneczny, to rozwiązanie bardzo wydajne, gdyż bateria słoneczna o powierzchni 2 m2 może ogrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 20 m2.

Taka technologia nie zastąpi tradycyjnych form ogrzewania, jednak to idealne rozwiązanie dla działkowców i letników, którzy chcą ogrzać swoje domki nie posiadające żadnego systemu grzewczego