google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Kominek w domu może z powodzeniem zastąpić kocioł centralnego ogrzewania, a w dodatku dzięki niemu ogrzewanie może być nawet o połowę tańsze niż gazowe.

Coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych, sugerując się stale rosnącymi cenami gazu, prądu i opału decyduje się na ogrzewanie domu przy pomocy nowoczesnych wkładów kominkowych. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, ponieważ dym powstający podczas spalania drewna zawiera mniej zanieczyszczeń niż spaliny z kotłów węglowych.

Większość ciepła wytworzonego w zamkniętych wkładach kominkowych pozostaje w pomieszczeniu i nie ucieka przez komin. To odróżnia je od tradycyjnych, otwartych kominków.

Nowoczesne termokominki wyposażone są w wymienniki zewnętrzne lub wewnętrzne, pompy obiegowe, zawory i centrale sterujące. Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne. Coraz więcej właścicieli domów mieszkalnych decyduje się na równoczesny montaż tych urządzeń z projektowanym lub już istniejącym kotłem gazowym lub olejowym.

Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym, a oprócz tego zachowuje cechy zwykłego kominka. Kominek z płaszczem wodnym różni się od wkładu kominkowego. Spaliny nie ogrzewają w nim powietrza, lecz wodę, a ich moc cieplna wynosi od kilkunastu do 40kW. Należy pamiętać, że moc nie jest stała i zależy od ilości paliwa w palenisku i fazy spalania.

Aby zachować niezbędne zasady bezpieczeństwa, związane z użytkowaniem kominka wodnego należy pamiętać, że wolno w nim palić tylko suchym drewnem liściastym, a jego montaż i podłączenie do układu grzewczego zlecić specjalistycznej firmie. Dodatkowo, w domach, w których częste są zaniki prądu, należy zainstalować system podtrzymywania napięcia, koniecznego do pracy pomp UPS.

Warto zdecydować się na montaż kominka z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli stworzyć w domu miłą, rodzinną atmosferę ale przede wszystkim pozwoli obniżyć koszty ogrzewania domu i wody użytkowej.