Kominek z płaszczem wodnyn

17 listopada, 2022 0 przez admin

Kominek w domu może z powodzeniem zastąpić kocioł centralnego ogrzewania, a w dodatku dzięki niemu ogrzewanie może być nawet o połowę tańsze niż gazowe.

Coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych, sugerując się stale rosnącymi cenami gazu, prądu i opału decyduje się na ogrzewanie domu przy pomocy nowoczesnych wkładów kominkowych. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, ponieważ dym powstający podczas spalania drewna zawiera mniej zanieczyszczeń niż spaliny z kotłów węglowych.

Większość ciepła wytworzonego w zamkniętych wkładach kominkowych pozostaje w pomieszczeniu i nie ucieka przez komin. To odróżnia je od tradycyjnych, otwartych kominków.

Nowoczesne termokominki wyposażone są w wymienniki zewnętrzne lub wewnętrzne, pompy obiegowe, zawory i centrale sterujące. Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne. Coraz więcej właścicieli domów mieszkalnych decyduje się na równoczesny montaż tych urządzeń z projektowanym lub już istniejącym kotłem gazowym lub olejowym.

Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym, a oprócz tego zachowuje cechy zwykłego kominka. Kominek z płaszczem wodnym różni się od wkładu kominkowego. Spaliny nie ogrzewają w nim powietrza, lecz wodę, a ich moc cieplna wynosi od kilkunastu do 40kW. Należy pamiętać, że moc nie jest stała i zależy od ilości paliwa w palenisku i fazy spalania.

Aby zachować niezbędne zasady bezpieczeństwa, związane z użytkowaniem kominka wodnego należy pamiętać, że wolno w nim palić tylko suchym drewnem liściastym, a jego montaż i podłączenie do układu grzewczego zlecić specjalistycznej firmie. Dodatkowo, w domach, w których częste są zaniki prądu, należy zainstalować system podtrzymywania napięcia, koniecznego do pracy pomp UPS.

Warto zdecydować się na montaż kominka z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli stworzyć w domu miłą, rodzinną atmosferę ale przede wszystkim pozwoli obniżyć koszty ogrzewania domu i wody użytkowej.