google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Kominki

kominki

Umiejętność rozpalania i utrzymania ognia od najdawniejszych czasów była człowiekowi niezbędna. ogień dawał ciepło, światło a także możliwości przygotowywania posiłków. Każdy z nas chce mieć w domu kominek 

Przycis wiecej

Pompy ciepła

pompa cieplaPompa ciepła jest urządzeniem umożliwiającym przemianę ciepła o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze. Źródłem energii może być woda, grunt i powietrze. Pompa umożliwia uzyskanie ciepła z otoczenia i wykorzystanie go do ogrzewania.

Przycis wiecej

Kotły gazowe

kotly gazoweSkuteczność pracy gazowego urządzenia grzewczego zależy głównie od przebiegu spalania. Chodzi tu zarówno o źródło powietrza , dzięki któremu spalanie jest możliwe oraz o sposób odprowadzania powstałych spalin. 

Przycis wiecej

KOTŁY NA PALIWO STAŁE

kociol na pellet

Wzrost zapotrzebowania w ostatnich kilku latach na kotły spalające węgiel i biomasę skłoniło ich wytwórców do intensywnych prac badawczych zmierzających do efektywniejszego i bardziej ekologicznego spalania tych paliw.

Przycis wiecej

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe jest znane od czasów starożytnego Rzymu. Najważniejszą zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że zapewnia ono idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

 

Przycis wiecej

Grzejniki

grzejnikiPrzy wyborze grzejników do domu powinniśmy  wziąć pod uwagę rodzaj instalacji grzewczej, materiał, z którego jest ona wykonana oraz jej parametry. Na rynku mamy bardzo duży wybór grzejników do różnych instalacji.

Przycis wiecej

W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

 

Założenia mają zostać zrealizowane do 2025 roku. Realizacja tego planu to szansa, aby wytwarzanie energii cieplnej ze słomy stało się powszechnym sposobem wytwarzania zielonej energii.

Polityka efektywności energetycznej na lata 2000-2025 zakłada wykorzystanie źródeł energii odnawialnej w o wiele większym stopniu niż dotychczas. Jednym z jej elementów jest używanie słomy jako surowca do produkcji energii z biomasy, co niesie ze sobą bardzo wiele atutów. Przede wszystkim pozwoli znacznie zmniejszyć produkcję CO2, poprawi opłacalność produkcji rolniczej, zmniejszy zagrożenie pożarowe i w znacznym stopniu obniży koszty produkcji energii cieplnej.

Wady i zalety

Wykorzystywanie słomy do produkcji energii z biomasy niesie ze sobą jeszcze wiele innych zalet. Do głównych z nich należą:

- redukcja emisji dwutlenku węgla, tlenku siarki i tlenków azotu,

- znaczne zmniejszenie kosztów produkcji 1GJ energii,

- zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju,

- zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego (rzadsze spalanie słomy na polach),

- czynnik motywujący rozwój rolnictwa i większa opłacalność produkcji rolniczej,

- nowe miejsca pracy dla społeczności lokalnych,

- mniejszy nakład pracy przy obsłudze kotłów,

- możliwość rzadszego czyszczenie kotła,

- praca kotła na poziomie od 20 do 100%,

- wykorzystywanie lokalnego odnawialnego źródła energii,

- wsparcie finansowe dla społeczności lokalnych za produkcję zielonej energii.

Aby słoma nadawała się do produkcji energii z biomasy poziom jej wilgotności nie może przekraczać 25%. Paliwo powinno być jak najbardziej suche. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony podczas procesu spalania wytwarza się tlenek węgla, pojawiają się problemy z podawaniem paliwa do kotła, a wydajność całego procesu spalania znacznie spada, co może być nieco kłopotliwe.

Używanie słomy do pozyskiwania energii z biomasy ma również swoje wady. Są to:

- wysokie koszty pozyskiwania, przechowywania, transportowania i przetwarzania słomy,

- niska kaloryczność słomy jako paliwa (ok. 15 GJ/t),

- brak odpowiednich maszyn do peletowania,

- brak pieców do spalania,

- ryzyko, że elektrociepłownie nie będą regularnie zaopatrywane w surowiec,

- brak odpowiedniego finansowania ze strony państwa.