google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Poszczególne elektrownie wiatrowe różnią się między sobą parametrami technicznymi, takimi jak: średnica wirnika, liczba łopat czy moc generatora. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje i przeznaczenie pojedynczej elektrowni wiatrowej.

Pojedyncza elektrownia wiatrowa służy przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne i na sprzedaż do sieci państwowej. Pracuje również na sieć wydzieloną – dostarcza energii na oświetlenie i ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, przemysłowych i rolniczych (domy, kościoły, jednostki wojskowe, porty, schroniska, zabudowania rolnicze)

Pojedynczy wiatrak może wspomagać rozwój rolnictwa. Zasila maszyny i urządzenia gospodarcze oraz pompy melioracyjne, które służą do nawadniania i odwadniania. Przy hodowli ryb pojedyncza farma wiatrowa zasila urządzenia do napowietrzania i rekultywacji zbiorników wodnych (jeziora, stawy) oraz podgrzewają wodę.

Pojedyncza turbina wiatrowa zasila również oczyszczalnie ścieków –dostarcza energii do urządzeń elektrycznych oraz dotlenia osadniki. W rzemiośle zasila elektryczne silniki maszyn i urządzeń, a w ogrodnictwie zapewnia oświetlenie i ogrzewanie elektrycznie w produkcji szklarniowej.

Farmy wiatrowe są również doskonałym źródłem zasilania elektrycznego małych skupisk ludzkich w strefach odosobnionych lub ekologicznie chronionych (stacje meteo, klasztory, latarnie morskie, stacje naukowe, jednostki wojskowe, farmy hodowlane), gdzie nie mogą być wykorzystane inne, szkodliwe dla środowiska rozwiązania.