google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

biogazownieW strategii rozwoju OZE w Polsce do 2020 roku ogromny nacisk kładzie się na większe niż dotychczas wykorzystywanie biogazu. W porównaniu z innymi krajami UE produkcja biogazu w Polsce jest znikoma. W naszym kraju to sektor rolny posiada największy potencjał, ze względu na wysoką dostępność odpadów energetycznych. Spełnione są też podstawowe warunki do budowy i eksploatacji biogazu w Polsce, a system „zielonych certyfikatów”, Ustawa Prawo Energetyczne i liczne Programy i Fundusze UE wspierają rozwój OZE w Polsce, w tym inwestycje w budowie biogazowni.

W Polsce zasoby gospodarcze pozwalają na wytworzenie 3 mld m3 biogazu o wartości opałowej 20MJ/m3. Z tego powodu najbardziej optymalnym i najpopularniejszym rozwiązaniem są gminne biogazownie. Na potrzeby takich biogazowi koniecznie jest obsianie 50-100 ha nieużytków, najczęściej trawą i kukurydzą. Często jako źródło biogazu wykorzystywany jest także obornik, gnojowica lub osady ściekowe z szamb, które gminnym oczyszczalniom ścieków służą jako substytut. Z takich biogazowni możliwe jest uzyskanie rocznie od 0,5 do 1 mln m3 biogazu. Taki gaz po oczyszczeniu jest dostarczany do lokalnych sieci gazociągowych lub spalany w układzie kogeneracyjnym zasilającym odbiorców energii w gminie w ciepło i energię elektryczną.

Gminy wykorzystujące energię z biogazowi tanim kosztem mogą pozbyć się niepotrzebnych odpadów, których utylizacja jest dosyć kosztowna. Takie działania wpływają korzystnie na poprawę stanu środowiska naturalnego.

Ubocznym produktem wytwarzania biogazu jest wytwarzanie kilkunastu ton nawozu i kompostu rocznie, który może być wykorzystywany np. do produkcji ekologicznej żywności. Szacuje się, że z tony kiszonki kukurydzy i tony odpadów ściekowych tłuszczowych i gnojowicy można wytworzyć ok. 500m3 biogazu. Koszt takiej instalacji wynosi od 12 do 14 mln zł. Inwestycja zwraca się średnio po okresie 6 lat.

Zastosowanie biogazu

Według podręcznikowych definicji wytwarzanie biogazu to proces beztlenowej fermentacji zachodzącej w warunkach beztlenowych. Podczas złożonego procesu biochemicznego substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na metan i dwutlenek węgla. W trakcie tego procesu do 60% substancji organicznych, takich jak odpady zwierzęce i kiszonki roślin, osady ściekowe czy odpady organiczne jest zamienianych na biogaz.

Najbardziej wydajny jest biogaz zawierający metan na poziomie powyżej 40%. Może być on wykorzystywany do celów energetycznych lub w procesach technologicznych. Najczęściej używany jest do produkcji energii elektrycznej w silnikach iskrowych lub turbinach napędzanych na prądnice, przy produkcji energii cieplnej w przeznaczonych do tego celu kotłach gazowych oraz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w jednostkach skojarzonych. Wykorzystywany jest też do dostarczania gazu do sieci gazowych. Biogaz może być też wykorzystywany jest jako biopaliwo do silników lub w rozmaitych procesach technologicznych, np. przy produkcji metanolu.

 

ENERGIA ODNAWIALNA  ELEKTROWNIE WIATROWE  GEOTERMIA  ELEKTROWNIE WODNE  ENERGIA Z BIOMASY  ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE  FOTOWOLTAIKA  OGRZEWANIE   KOMINKI   KOTŁY GAZOWE   OGRZEWANIE PODŁOGOWE  POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE  GRZEJNIKI