google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Co daje integracja kolektora i kominkaKominek i kolektor słoneczny to urządzenia, które stanowią ekologiczne oraz tanie w eksploatacji źródło ciepła. Zintegrowanie obu urządzeń pozwala na wykorzystanie funkcjonalnych rozwiązań nie tylko zimą, ale również w sezonie letnim. Jak je połączyć, aby w pełni wykorzystać ich potencjał?

Kolektory słoneczne są w stanie zapewnić w miesiącach letnich wystarczająco dużo ciepła do podgrzewania wody użytkowej naszego domu. Jednak instalacja zapewniająca ciepłą wodę wyposażona jedynie w kolektory jest rozwiązaniem bardzo kosztownym. Wymagałoby to kupienia dużego i doskonale zaizolowanego zasobnika oraz kilku kolektorów słonecznych. Lepszym rozwiązaniem jest układ kolektora z kominkiem z płaszczem wodnym, który może pełnić rolę bufora energii. Na jakiej zasadzie funkcjonuje taka instalacja?

- Kominek działający w funkcji bufora energii solarnej przesyła przejętą nadwyżkę energii na odbiorniki ciepła - ogrzewanie grzejnikowe, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie łazienki lub z powrotem do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Dzięki współpracy z Integratorem energia buforowana jest w płaszczu wodnym kominka co stanowi doskonałe zabezpieczenie instalacji solarnej przed przegrzaniem. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie ciepła z kolektorów słonecznych nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale również do dogrzewania budynków bez konieczności zakupu drogiego zasobnika buforowego. Dodatkowym atutem jest fakt, że cały system działa w pełni automatycznie - opowiada Agnieszka Golik z firmy Makroterm, która oferuje System Zintegrowanego Ogrzewania.

Integracja ogrzewania jest prostą drogą do oszczędności. Zintegrowane Ogrzewanie to system wykorzystujący źródła energii odnawialnej, stosowany do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody w domach jednorodzinnych. W jego skład wchodzą kolektory słoneczne, zasobnik ciepłej wody użytkowej, kominek z płaszczem wodnym, kocioł gazowy oraz Integrator – urządzenie, które steruje energią i przekierowuje je na odbiorniki ciepła. Wszystkie urządzenia są połączone w taki sposób, żeby wzajemnie się uzupełniały, dostarczając do instalacji tylko tyle ciepła, ile potrzeba w danej chwili.

Konieczność ogrzewania domu zimą sprawia, że palimy w kominku bez przerwy. Modele wyposażone w płaszcz wodny mogą wówczas wytwarzać ciepłą wodę do instalacji C.O, a także ciepłą wodę użytkową. Latem, ze względu na wysoką temperaturę nie ma konieczności palenia w kominku. W takiej sytuacji musimy szukać innych metod podgrzewania wody. Pozornie prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie podgrzewacza wody z elektryczną grzałką, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji ze względu na wysokie ceny prądu. Z tego względu o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kolektorów, które czerpią z  darmowej energii słonecznej.