google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

Kolektory słoneczne

kolektory sloneczne 2Miejsce i sposób montażu, kąt nachylenia oraz położenie względem stron świata to główne czynniki decydujące o sprawności funkcjonowania paneli słonecznych.

Przycis wiecej

Fotowoltaika

energetyka slonecznaFotowoltaika - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. 

Przycis wiecej

Energia słoneczna

Energia słoneczna to jedno z najczystszych i najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Może służyć nam do ogrzewania budynków za pomocą kolektorów słonecznych lub do podgrzewania wody wykorzystywanej w naszych domach. Promienie słoneczne mogą być też źródłem energii elektrycznej. Taka metoda wytwarzania prądu nazywa się fotowoltaika.

Amerykańscy naukowcy obliczyli, że w godzinę nasza planeta otrzymuje ze słońca tyle energii, że wystarczyłaby ludzkości na cały rok. Promienie słoneczne codziennie docierają do powierzchni ziemi, ogrzewając ją z mocą ok. 81000x106 MW. Z tej wartości ok. 27000x106 MW przypada na lądy. Światowe zużycie wszystkich rodzajów energii wynosi ok. 10x106 MW.

W Polsce potencjał promieniowania słonecznego wynosi ok. 1,1x106 PJ rocznie, w przeliczeniu na powierzchnię kraju (czyli ok. 1000 kWh/m2/rok). Blisko 80% tej energii przypada na okres kwiecień-wrzesień. Roczny potencjał do wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wynosi w Polsce obecnie ok. 1340 PJ. Eksperci prognozują, że od 2020 roku warunki techniczne i finansowe kraju umożliwią wykorzystanie ok. 20 PJ.

W warunkach polskich wartość energii słonecznej wynosi od 0 do 5,5 kWh/m2/dzień. W ciągu miesiąca wartość ta waha się od 11,6 do 160,1 kWh/M2. Do tworzenia statystyk i obliczeń przyjmuje się średnią wartość energii słonecznej na rok, na poziomie 1000 kWh/m2.

Te ogromne ilości energii dostarczane nam przez Słońce są wykorzystywane przez ludzi do wytwarzania czystej, ekologicznej energii elektrycznej. Istnieją dwie metody, które umożliwiają ten proces: metoda heliotermiczna i helioelektryczna.

Metoda heliotermiczna

Metoda heliotermiczna polega na przekształceniu energii słonecznej w ciepło, a następnie na doprowadzeniu go do turbiny napędzającej generator, który produkuje energię elektryczną.

Wytworzenie ciepła z energii słonecznej możliwe jest dzięki heliostatom, czyli specjalnym zwierciadłom, które kierują odbite promienie słoneczne do absorbera, umieszczonego zazwyczaj na wysokiej wieży. Z kolei absorber zbudowany jest z wielu rurek, które umożliwiają ogniskowanie na sobie promieniowania słonecznego odbitego od heliostatów. Para z podgrzanego w ten sposób sodu, litu i azotanu potasu krążących wewnątrz rurek absorbera napędza turbinę wytwarzającą prąd.

Przykładem największej elektrowni słonecznej wykorzystującej takie rozwiązanie jest Bar-Barstow zlokalizowana w Kalifornii w USA, wytwarzającą energię elektryczną o mocy 10 MW i wyposażoną w 1926 luster. Kolejnym przykładem tej technologii jest również elektrownia w Hiszpańskiej Sevilli, wyposażona w 624 lustra i wytwarzająca energię elektryczną o mocy 11 MW. Jest to pierwsza tego typu komercyjna elektrownia na świecie. Absorber ciepła umieszczony na szczycie 100 metrowej wieży wytwarza parę o temperaturze 250 stopni, potrzebną do napędzenia turbiny. Szacuje się, że elektrownia będzie wytwarzać ilość energii elektrycznej wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania 6000 gospodarstw domowych. Uruchomienie elektrowni ograniczy emisję CO2 o 18 tys. ton rocznie.

Energia soneczna 2

Elektrownia heliotermiczna w Sevilli

Metoda heliolektryczna

Inną metodą, pozwalającą na uzyskanie energii elektrycznej ze Słońca jest metoda helioelektryczna. Polega ona na bezpośredniej przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu ogniw fotoelektrycznych. Ogniwa te przekształcają w energię elektryczną zarówno bezpośrednie promieniowanie słoneczne, jak i promieniowanie rozproszone, obecne podczas zachmurzonego nieba. Ogniwa fotoelektryczne produkowane są z krystalicznego krzemu, selenu, germanu, arsenku galu lub siarczanu kadmu. Z jednego ogniwa uzyskuje się zazwyczaj ok. 0,5 V. Aby urządzenia były bardziej wydajne łączy się je szeregowo w celu zwiększenia napięcia i równolegle, aby zwiększyć ich moc. W taki sposób powstają baterie słoneczne.

W produkcji ogniw przodują USA, Japonia, Francja, Niemcy i Chiny. Proces wytwarzania energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotoelektrycznych nazywany jest fotowoltaiką bądź też fotowoltaniką.

Elektrownią wykorzystującą ogniwa fotowoltaiczne jest kalifornijska elektrownia Carissa Plainas, o mocy 6,5 MW. Elektrownia powstała w 1985 roku, a koszt jej budowy wynosił około 5000 dolarów za kW. Największa elektrownia fotowoltaiczna o mocy 23 MW znajduje się w Jumilii na terenie Hiszpanii. Jedną z największych farm baterii słonecznych jest też elektrownia fotowoltaiczna w Pocking w niemieckiej Bawarii, osiągająca moc 10 MW. Farma zajmuje powierzchnię 32 ha, a koszt jej wybudowania wynosił 40 mln euro.

Energia soneczna 3

Elektrownia fotowoltaiczna w Pocking w Bawarii

Niewątpliwym problemem związanym z budowaniem elektrowni fotowoltaicznych dużych mocy jest fakt, że zajmują one bardzo dużo przestrzeni. Na 1000 MW przypada powierzchnia 50 km2. W związku z tym coraz częściej powstają też małe elektrownie fotowoltaiczne, przeznaczone na potrzeby odbiorców indywidualnych i zasilania w energię elektryczną mniejszych budynków komunalnych i przemysłowych.

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystuje się też do zaopatrywania w energię elektryczną satelitów, statków i stacji kosmicznych. Wykorzystuje się je również do zasilania kalkulatorów a nawet samochodów i samolotów. Niestety za sprawą ograniczeń technologicznych, a także pod względem ekonomicznym fotowoltaika nie może konkurować z tradycyjnymi źródłami wytwarzania energii.

 

ENERGIA ODNAWIALNA  ELEKTROWNIE WIATROWE  GEOTERMIA  ELEKTROWNIE WODNE  ENERGIA Z BIOMASY  ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE  FOTOWOLTAIKA  OGRZEWANIE   KOMINKI   KOTŁY GAZOWE   OGRZEWANIE PODŁOGOWE  POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE  GRZEJNIKI  

Ogłoszenia sponsorowane

Jesteśmy firmą który już od 2009 roku specjalizuje ...
Usługi elektryczne usuwanie awarii-pogotowie elekt ...
Zintegrowane, energooszczędne systemy grzewcze kol ...
Przedsiębiorstwo AKM Michoń od lat specjalizuje si ...
Producent gazowych urządzeń grzewczych, kolektorów ...
MARAX to hurtownia specjalistyczna z zakresu klima ...