google890debed0804c991.html;
 • Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania

  Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania
  Właściciele małych mieszkań mogą odetchnąć z ulgą - grzejnik o kształcie kwadratu i w ciekawym kolorze sprawi, że przestaniemy myśleć

 • Kolektory płaskie czy próżniowe


  Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom…

 • Bezglikolowe pompy ciepła

  Na polskim rynku instalacji grzewczych czerpiących energię z odnawialnych źródeł przez wiele lat dominowały pompy ciepła wykorzystujące jako czynnik roboczy glikol.

 • Dom energooszczędny

  Każdy etap budowania energooszczędnego domu jest niezwykle istotny, zarówno projektowanie, dobór instalacji grzewczej, wykonanie jak i eksploatacja. Właściwe materiały…

 • Słoma jako źródło energii z biomasy

  W planach rządowych dotyczących gospodarki energetycznej Polski na najbliższe lata, duży nacisk kładzie się na większe wykorzystanie energii z biomasy.

Aktualności

Kolektory słoneczne

W dobie stale rosnących kosztów tradycyjnych źródeł energii, jak ropa czy węgiel, coraz więcej osób rozważa inwestycję w kolektory słoneczne.

Dobieramy grzejniki

Zanim wybierzemy grzejniki do naszego domu, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne

Rośnie liczba osób rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego na rzecz ogrzewania podłogowego.

fotowoltaikaFotowoltaika - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to jako pierwszy zauważył w roku 1839 A. E. Becquerel (użył tlenku miedzi zanurzonego w elektrolicie). On i Jego następcy stworzyli teoretyczne podstawy. Później powstały praktyczne zastosowania. W 1954 roku Gordon Pearson odkrył fotowoltaiczne właściwości krzemu na bazie którego zbudował pierwsze ogniwa o efektywności na poziomie 4 - 6%.Pierwsze moduły były źródłem energii elektrycznej dla statków kosmicznych w latach 50-tych XX wieku (pierwszy to amerykański satelita Vanguard wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 17-tego marca 1958).

Te doświadczenia zostały przeniesione na Ziemię w różnych zastosowaniach. Lata 70-te przynoszą rozwój technologii fotowoltaicznej, ale są to niewielkie instalacje dla zasilania sterowania ruchem, sygnalizacji, boii nawigacyjnych, w telekomunikacji, tam gdzie nie była wymagana duża moc zasilania. Lata 80-te przynoszą nową gamę zastosowań dla fotowoltaiki w popularnych urządzeniach elektronicznych jak kalkulatory, zegarki, radioodbiorniki, latarki gdzie ogniwa ładowały baterie zasilające. Postępujący kryzys energetyczny, rosnąca degradacja środowiska również w wyniku emisji CO2 stały się czynnikiem przyspieszającym rozwój technologii fotowoltaicznej i tworzenie nowych instalacji. Jest to niezwykle szybko rozwijająca się - pomimo kryzysów - dziedzina. Jeszcze w początkowych latach XXI wieku rozwój całej branży był oceniany na poziomie 25% rok do roku. Obecnie jest to ok. 10% ale to i tak dużo.

 

Kilka słów o produkcie
Głównym surowcem do produkcji ogniw fotoelektrycznych jest krzem - jeden z podstawowych składników naszej Planety, ale niestety najrzadziej występująca jego odmiana - krzem krystaliczny.

Zawężamy się do krzemowych ogniw polikrystalicznych, bowiem na ich bazie produkujemy moduły. Z takiego krzemu powstaje ok. 95% ogniw będących podstawowym elementem modułów.

Ogniwo jest dwuwarstwowe - warstwa pozytywna (+) i negatywna (-). Między tymi warstwami w momencie gdy pada na nie promieniowanie świetlne powstaje napięcie i płynie prąd elektryczny. Jego grubość to 150 do 250 mikronów. Podstawowe, najczęściej stosowane do produkcji modułów wymiary to kwadraty o bokach 5 lub 6 cali czyli odpowiednio 125 i 156 mm. Pojedyncze ogniwa są łączone w pasy, a te łączone ze sobą.

Moduł jest trwale zalaminowany warstwami folii EVA i warstwą folii ochronnej (back sheet - w naszym przypadku folia FPA) z hartowaną taflą specjalnego „fotowoltaicznego” szkła i zamknięty w ramę z aluminiowego profilu. Stanowi szczelną, odporną na trudne warunki atmosferyczne całość.

Moduł posiada wyprowadzenie elektryczne w formie puszki przyłączeniowej, hermetycznie mocowanej do folii „back sheet” w postaci dwóch przewodów z konektorami - plusowym i minusowym. W puszce zamknięte są diody zabezpieczające (by-pass).

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Vetro Polska Sp. z o.o. oferuje dwa typy instalacji fotowoltaicznych jako źródeł zasilania w energię elektryczną: wyspowe i sieciowe. Poniżej schemat instalacji fotowoltaicznej „wyspowej”, która pracuje bez połączenia z siecią energetyczną i jest źródłem zasilania dla określonej ilości odbiorników.

Układ wyspowy to rozwiązanie stosowane dla indywidualnych obiektów - domów, zasilania świetlnych znaków drogowych, stacji przekaźnikowych telekomunikacji, obiektów gdzie podłączenie do sieci energetycznej jest trudne lub zbyt kosztowne, np. domki w górach itp. czy też zasilania wybranych odbiorników - zasilania pomp obiegowych w kolektorach słonecznych ogrzewających wodę, zasilanie pomp ciepła, kotłów CO, oświetlenia architektonicznego itp. Może być to zasilanie główne lub zapasowe (awaryjne).

Jeśli chcemy zapewnić sobie autonomię zasilania i możliwość wykorzystywania energii w czasie gdy moduły nie pracują (nocą) lub - przy niskim poziomie promieniowania świetlnego - pracują wytwarzając mniejszą ilość energii (dni pochmurne, miesiące zimowe) możemy gromadzić energię w akumulatorach .

Instalacje wyspowe o mocy ok. 3kWp są optymalne dla statystycznego gospodarstwa domowego pod względem energetycznym i ekonomicznym.

W akumulatorach można „magazynować” część energii do wykorzystania po zmierzchu i nocą, a w ciągu dnia wykorzystywać bieżąco produkowaną do zasilania odbiorników bardziej energochłonnych, np. pralka, zmywarka. Jeśli mamy odbiorniki zasilane prądem stałym i napięciem 12V lub 24V możemy je zasilać bezpośrednio z akumulatorów z pominięciem inwertera.

schemat3

Drugim rozwiązaniem wykorzystującym produkowaną w modułach energię elektryczną jest instalacja sieciowa, połączona z siecią energetyczną.W tym przypadku energią pochodzącą z układu fotowoltaicznego możemy zasilać odbiorniki „własne”. Nadmiar lub całość energii, wyprodukowanej we własnym, odnawialnym źródle możemy sprzedawać, zaś bieżące potrzeby zaspokajać czerpiąc energię z sieci energetycznej. Decyzja poparta rachunkiem ekonomicznym zależy od właściciela.

Zródło:Vetro Polska Sp. z o.o

 

ENERGIA ODNAWIALNA  ELEKTROWNIE WIATROWE  GEOTERMIA  ELEKTROWNIE WODNE  ENERGIA Z BIOMASY  ENERGIA SŁONECZNA KOLEKTORY SŁONECZNE  FOTOWOLTAIKA  OGRZEWANIE   KOMINKI   KOTŁY GAZOWE   OGRZEWANIE PODŁOGOWE  POMPY CIEPŁA KOTŁY NA PALIWA STAŁE  GRZEJNIKI